Image Alt

Web Tasarım Nedir ? Site Tasarımı Neden Önemlidir ?

web tasarım nedir?

Web Tasarım Nedir ? Site Tasarımı Neden Önemlidir ?

Web Tasarımı Nedir ?

Web Tasarımı Nedir ? sorusu üzerine bir amaç ve proje üzerine görsel estetik konusuna belli ilkeler doğrultusunda verdiğiniz emeğin aktif bir websiteye dönüşmesi olarak söyleyebiliriz. Web sitenin son halini almasının ardından kullanıcının internete bağlı olan herhangi bir cihaz ile sitenize erişebilirler. Siteniz arama motorlarında index almasıyla birlikte dijital dünyada görünen tasarımsal yüzüne diyebiliriz.

https://www.alttantire.com/site/web-tasarim/

Web Tasarımı

Tarayıcılar tarafından görüntülenecek şeklinde hazırlanan projeye özel tasarımlara biz web tasarımı diyoruz. Bu alanın uzmanlarına Web master veya web tasarımcısı da diyebiliriz. Sektörü ne olursa olsun herhangi bir kurum veya kuruluşun hizmeti veya ürünlerini dijital dünyaya tanıtabilmesi ve müşterilerine kullanım kolaylığı sağlayıp ergonomik bir tasarım sunması kitlenin korunması ve artırılması açısından da büyük önem taşımaktadır.

Web Tasarım Unsurları

  1. Düzen
  2. Renk
  3. Grafikler
  4. Fontlar
  5. İçerik

Düzen

Metinlerin ve görsellerin sitede gezinen kullanıcılara aradığını adına yaptığınız düzen site içerisinde kalma süresini de artırarak sitenizin daha fazla kitleye ulaşmasına önayak olabilir.

Renk

Kurumsal marka imajını yansıtan sektörünüze göre sizi güçlü gösterecek renkleri kullanmanızda yarar var.

Grafikler

Grafik konusunda sitenizi yormayacak gereksiz sorgu oluşturmayacak yapıda düzenlerseniz site açılma hızını yüksek oranda artacaktır.

Fontlar

Websitenin tasarım kalitesi göstergesi olarak sitenizde kullandığınız yazı fontları sitenizi temsilen kullanıcıya hoş görsel bir hava katması açısından önem arz etmektedir.

İçerik

Web tasarımın bir başka boyutu olan içerik kısmına değinelim kullanıcıların görsel ve metinleri görmesi ve yazdığınız yazının seo uyumlu olması kullanıcıların sitede kalma süresinin artıracağı için sizi belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara taşıyacaktır.

Profesyonel Web Tasarımı

Web tasarım alanında uzman kişiler tarafından yapılan çalışmalar başarıya açılan kapının anahtarı diyebiliriz. Sitenizin görsel ve içerik açısından zengin olması işletmenizi rakiplerinizin önüne taşıyacak yegane unsur olarak görebilirsiniz. Firmanızın bulunduğu sektörde ulusların ötesine ulaşabilecek duruma gelmesi müşteri kitlesinin daha geniş alanlara yayılmasını sağlayacaktır. 7/24 açık bir web sitesi düşünün günün her dakikasında insanlar ürünleriniz hakkında bilgi edinmek istediğinde kolaylıkla ulaşabiliyor. E-ticaret sektöründe iseniz daha fazla müşteri kitlesine ulaşmanız da bu yolla mümkün gözüküyor.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Web sitenizde dikkat etmeniz gereken durumlardan bir tanesi de önce hedef kitlenizi tanımak ve müşteri ihtiyaçlarına göre sitenizi dizayn etmeniz eklenebilir. Sitenizin kullanıcı dostu olması ve arama motoru optimizasyonu yapılmış olması zaten size başlı başına bir + puan kazandırmış demektir.

Sitenizin görünen yüzü web tasarım konusu olarak düşünürseniz yapacağınız dizayn daha fazla kullanıcıyı sitenize çekmek ve sitede gezinme süresini artırmak olmalıdır. Bu duruma uyan bir web site yaptığınızda arama motorlarında ilk sıralara oynamanız mümkündür.Web sitenizin işlevselliği kurumsal kimliğinizin imajına da olumlu yönde yansıyarak müşteriye güven vermektedir. Yerel veya uluslararası mecrada boy gösteriyorsanız potansiyel müşterilerinizi ulaşmak hiç de zor gözükmesin siz yeter ki yukarıda ki yönergelere uyun ve sabredin.

Add Comment