Image Alt

Sosyal Medya Pazarlamacılarının Bilmesi Gereken 12 Bilgi

icerik-pazarlama-ve-sosyal-medya

Sosyal Medya Pazarlamacılarının Bilmesi Gereken 12 Bilgi

Sosyal medya pazarlaması günden güne değişen bazı yöntemlerin etkisini yitirdiği yeniliklerin sürekli takibi gereken bir mecra olarak göze çarpmaktadır.

Sürekli takip edilmesi gereken ve ilgi gerektiren bu durum aynı zamanda biraz stresli’de olabilir.

Sonuç olarak sosyal medya pazarından uzak kalmanız için müşterilerinize kulak vermeniz gerekmektedir. Müşteri kitlenizin gerisinde kalmanız sizlere büyük kayıplar verebilir ve müşterilerinizin diğer rakiplerinize gitmesini sadece izleyebilirsiniz.

Bu konuda sektörü ve trendleri iyi takip etmek ve stratejiler düzenleyebilmek gereklidir.

Makalemizde Sosyal Medya pazarlaması yapanların bilmesi gereken 12 Bilgili sizler için listeledik keyifli okumalar diliyorum.

1. Hangi Sosyal Ağda Potansiyel Müşterileriniz Daha Fazla

Sosyal Medyanın gücünü sizlere istatistiklerle vereceğim. Dünyanın en popüler sosyal ağlarının bazılarını neredeyse milyara yakın kullanıcısı mevcut. Sizin analiz etmeniz gereken şey ise müşterilerinizin hangi sosyal ağı daha fazla kullandığını belirleyerek öncelik durumuna getirmenizdir.

  • Facebook: 2.3 billion (12/31/18)
  • Instagram: 1 billion (9/17/18)
  • Twitter: 326 million (10/26/18)
  • Pinterest: 250 million (9/17/18)
  • LinkedIn: 590 million (12/16/18)

Önceliklerinizi belirledikten sonra hangi sosyal ağa daha fazla önem vermeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Burada rakip firmaları iyi analiz edebilmeniz de gerekmektedir.

2. Instagram Hikayeleri Snapchat’dan Daha Popüler

Snapchat’in yaratmış olduğu hikaye özelliği artık İnstagram’ın da bu özelliği aktif etmesiyle birlikte Snapchatın elinden liderliği almış görünüyor.

28 Haziran 2018 itibariyle instagram hikayelerinin günlük 400 Milyon kişiye ulaştığını biliyoruz. Snapchat en yüksek 191 Milyonu gördü ve daha sonra sert düşüşle çöküşe doğru yol aldı.

Markanızın potansiyel müşterilerini bulabileceği en büyük platformlardan olan instagram ile facebook’a çapraz hikaye paylaşımı yaparak kitlenize sunacağınız ürünlerinizi veya paylaşımlarınızın daha fazla görüntülenme almasını sağlayabilirsiniz.

3. Günde 500.000 Kişi Facebook’a Kayıt oluyor

Ürünlerinizi her snde 6 kişinin üye olduğu bir platform olan sosyal medya devi facebook’ta yer almasını sağlayarak potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. 2.32 Milyar Aylık kullanıcısı ile müşteri kitlenizi facebook’da yakalamanızda kolaylaşıyor.

4. Görsel Medya Kraldır Neden Mi ?

Sosyal Medya paylaşılarınızda video ve resimlerin yer almasının kitleleri nasıl cezbettiğini biliyoruz. Satışlarınıza yapacağı desteği hayal etmeyi sizlere bırakıyorum.

Örnek verecek olursak Fotoğraflı Tweetlerin normal yazılara oranla daha fazla ilgi çektiği verilerle kanıtlanmıştır.

Facebook’da zaten anlatmaya gerek yok fotoğraf ve videoların ilgi çekiciliği insanların bunları talep etmeleriyle beraber karşılık buluyor. Facebook’da bu oranın daha yüksek olduğu da bir gerçektir.

Uzun lafın kısası Video ve Görsel paylaşmanız kitlenizin sadakatini artıracak ve ürünlerinizi almaya sevk edecektir.

5.  Türk insanı Facebook’u seviyor.

Türkiyedeki insanlar sosyal medyada geçirdikleri vakitlerinin çoğunu Youtube, Facebook, İnstagram gibi sitelerde geçiriyorlar. İnternet kullanıcılarının %53’ü facebookta giriyor ve her gün gelişmeleri takip ediyor. Hal bu durumdayken sizlerin facebookda yer almaması işletmenizi düşüşe götürebilir.

6. Facebook’da Çok Fazla Sahte Hesap Bulunuyor.

Facebook’da çok fazla gerçek kişilik olsa da fake (sahte) hesapların varlığı çokça bilinmektedir. 2017 Yılındaki bir veriye göre 270 Milyon Fake Hesap bulunduğu görülmüştür. Bu hesaplar bot ve gerçek kişiliğe ait olmayan hesaplardan oluşmaktadır.

Her zaman gerçek facebook hesaplarıyla bağlantılı olun ve sahte hesapları engelleyin. Kitleniz az olsun değerli olsun size bir faydası olmayacaklardır.

7. 500 milyon kişi Twitter’ı hesabı olmadan kullanıyor.

Twitter’da beklediğiniz kadar takip almıyor musunuz ? Meraklanmayın yaklaşık olarak 500 Milyona yakın insan hesabı olmadan sadece güncel haberleri okumak ve bilgilenmek için twitterı kullanıyor.

Bunun sizin için anlamı ne diyecek olursanız hesabınızda paylaştığınız içeriğin insanlar tarafından görülmesi ve istatistiklerin oluşması açısından zorluk getirdiği görülüyor.

8. YouTube, Televizyon’un Yerini aldı.

Youtube kablolu tv erişiminden daha fazla erişime sahip durumdadır. Daha fazla detay verecek olursak Amerika’dan gidelim en fazla izlenen 10 kanalı düşünün yine de youtube verilerine yaklaşamıyor bile.

Her gün 5 milyardan fazla youtube videosu izlenmekte ve 40 dakika ortalama süre geçirilmekte olduğunu verilere bakarak anlayabiliyoruz.

Sonuç olarak bakarsak youtube video reklamlarını satın alarak daha ucuza daha fazla etkiye sahip olabileceğinizi görmenizi sağlar.

9. İnsanların %84 ‘ü Arkadaş tavsiyesine güveniyor.

Araştırma verilerine göre insanların %84’ü arkadaş ve ailesinin önerdiği ürünlere daha güvenli bakıyor.

Bu yüzden insanların aldıkları ürünler hakkında yorumlar yazmalarına teşvik edebilirsiniz. İlgili sayfalarda eğer ürünlerinizden şikayeti olan var ise ciddiyetle çözülmesine yardımcı olarak insanların güvenini sağlayabilirsiniz.

10. Sosyal Medya Desteği iyi olan Firmalar’da müşterilerin alışveriş yapma oranı %23 artıyor.

Müşterilerinize sosyal medya desteği veriyor musunuz ? Müşterilerinizle etkileşimde bulunarak insanların güvenini kazanmaya çalışmayı denediniz mi ?

Araştırmalara göre iyi sosyal medya desteği sunan işletmelerde müşterilerin alışveriş yapma oranı %23 artmaktadır. Bu iyi etkileşim alınması da insanların doğal çevrelerine sizlere önererek daha fazla satış yapmanıza vesile olacaktır.

İyi izlenim bırakın ve müşterilerinizi artırın.

11. Snapchat Kullananların Çoğu 25 Yaş altındadır.

Verilere bakıldığında snapchat kullananların çoğunun gençlerden oluştuğunu biliyoruz.

Eğer hedef kitleniz yüksek yaşlara hitap ediyor ise snapchat’de yer almanız gereksiz ve zaman alıcıdır. Daha fazla kaynak tüketimi yapmanız demektir. Ancak genç kitle ile etkileşim halinde iseniz müşterilerinizi artırmak için snapchat platformunda olmanız gerekmektedir.

12. İçeriklerinizi Cumartesi 8 ile 11 Arasında Yayınlayın

İnsanların daha fazla sosyal medyada aktif olduğu saatleri belirleyin ve o zamanlarda içeriklerini daha fazla yayınlamaya özen gösterin.

Kaliteli içerik için profesyonel destek almak istiyorsanız iletişime geçmeyi unutmayın.

 

  

Add Comment