Image Alt

SEO Nedir ? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

seo-nedir-ve-nasil-yapilir

SEO Nedir ? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir ? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Aşağıda kısaca Arama Motoru optimizasyonu nasıl yapılır ve incelikleri nelerdir gibi konulardan bahsedeceğim.Keyifli okumalar dilerim.

Burada size “SEO” Kelimesi Açılımı “Search Engine Optimization” yani türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirebiliriz.Sitelerin ve sitede yer alan içeriklerin google , bing , yandex gibi arama motorlara uygun hale getirip sitenizin içinde bulunduğu sektör bakımından anahtar kelimelerde üst sıralara tırmanmanızı sağlayan işlemler bütünüdür.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

seo nedirDijital Dünya’nın bu noktaya gelip büyümesinin ana sebebi internet arşivlerini oluşturan google’ın sektörün lideri konumunda olması ve bu konumu çok daha ilerilere taşıması olarak görebiliriz.Bir siteniz var ise bunu google arama motoruna uygun hale getirmeniz durumunda google sıralamalarını içerik kalitesi ve kullanıcı çerezleri ile karşılaştırarak sıranızı konumlandırır. Google Seo çalışmalarını İkiye ayırabiliriz Site içi SEO ve Site dışı SEO olarak.Bu konuları alt dal olarak aşağıda inceleyeceğim.Seo Nedir ? Sorunuzun kısa bir cevabı yok ancak aşağıda açıklamaya çalıştım.

Site İçi SEO Nedir ? Site İçi SEO Nasıl Yapılır ? (On-Page SEO)

Site-ici-SEO-Nedir-Nasil-Yapilir Site içi seo kısmını’da birkaç bölüme ayırabiliriz.Sitemizin temiz kod yapısı ile birlikte etkilediği açılış hızı,metin ve görsel kalitesi,kullanıcı dostu içerik yapısı oluşturarak rakip sitelerinizin önüne geçebilirsiniz. Bu kısımdaki amacımız kullanıcı girdiğinde sitemizdeki içerikden faydalandığını google arama motoruna kanıtlamaktır.Sitenizi hızlandırmak için öncelikle pagespeed test yazarak analize gönderip uyarıları düzeltmeniz olacaktır. Daha sonra detaylı makalelerimiz gelecektir.

Metin ve Görsel Optimizasyonu

Google-Gorsel-Aramalari-İcin-Optimizasyon-İpucları

Sitemizde yer alan metinler diğer sitelerde bulunmamalı çünkü google yönergeleri kopya içeriği yasaklamıştır. Özgün okuyucuya keyif veren akıcı bir yazı olmalı. Yazdığınız makalelerinizin özgün ve akıcı olması sitede geçirilen zamanı artıracağı için google sizi kullanıcı dostu olarak işaretleyecektir. İçerikte kullanılan görselin de aynı özende özgünlükte olmalıdır. Google tüm bunları puanlayarak herhangi bir anahtar kelimede google sıralamasını oluşturmaktadır.

Site Hızı ve Temiz Kod Yapısı

İnternet kullanıcılarının oluşturduğu verilere göre bakıldığında hızlı açılmayan bir sitede sayfada geçirilen süre kısa iken hızlı açılan sitelerde ise sitede kalma süresinin gözle görünür bir fark oluşturduğu gözlemlenmiştir. İleri ki zamanlarda sizlere site hızlandırma tekniklerini blog yazılarımda anlatacağım.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi

Kullanıcı dostu bir site oluşturmanız aslına baktığınız zaman google verilerine baktığımız zaman kalite standartlarına uygun bir site oluşturmanız açısından da önem taşımaktadır. Google sitenin internet dünyasına girdiği andan itibaren verilerini saklar ve otoriter bir site olup olmadığınıza göre yeni sıralama oluşturur. Kullanıcıyı yanlış yönlendiren siteler alt sıralara düşmeye mahkumdur.

Arama Motoru Etiketleri ve Başlık Seçimi

Bir diğer site içi optimizasyon konusuna değinecek olursak herhangi bir postun veya anasayfa da bulunan meta (Etiket) verilerine google botları inceleme de bulunurlar. Kullanacağımız etiketler sitemize girecek olan kullanıcılar google’da arattıklarını bulmalıdır. Aksi halde google botları kullanıcı çerezlerini de izledikleri için sitede durma süresini de göz önüne alarak sizlere puan vermektedir. Bu durum index kayıplarına yol açabilmektedir. Title yani yazı başlığınızı konunuzla alakalı en çok aratılan anahtar kelimeleri inceleyip oluşturmanız gerekmektedir.

Dış SEO Çalışması Nedir? Dış SEO’yu Belirleyen Faktörler Nelerdir ? (Off-Page SEO)

Dış SEO Nedir

Site dışı SEO ismi üzre sitenizi tanıtmak adına Sosyal medya veya sitenize benzer siteler sayesinde yaptığınız bütün çalışmalar site dışı seo olarak adlandırılır. Google bir siteyi değerlendirirken diğer sitelerle olan etkileşimlerine backlink ile beraber oluşan yönlendirme ile sitede kalma süreleri dahil bütün detayları botlar tarafından incelemektedir. Bu konuyu direk dallarına inerek anlatmak daha anlaşılır olacaktır. Öncelikle site dışı çalışmalara “backlink” ismi verilmiştir. Backlink Nedir ? bunu aşağıda detaylandıralım.

Backlink Nedir?

İnternet aleminde bulunan web sitelerin diğer web sitesine referans link eklemesiyle oluşan linklere biz backlink deniliyor. Şöyle de kısaca anlatalım bir film izlediniz ve bunu sosyal paylaşım sitelerinde paylaştığınız zaman ve bu linke yapılan geri dönüşler google gözünde referans link olarak sayılır sizler yeni kullanıcılara veya arkadaşlarınıza bakın ben bu filmi burada buldum ve içerik kaliteli mesajını da google alıyor. Google backlink konusunu getirdiği son güncelleme ile daha titiz bir şekilde yürütmektedir. Backlinkleri suistimal eden siteler filtreye düşerek sıralamada yer kaybına uğrayabilir. Bu yüzden profesyonel destek almanız çok önemlidir.

Organik Backlink Nasıl Olmalıdır?

Aslında sizler sitenizi veya projenizi kullanıcı dostu yaparak ve zengin içerikler ile beslediğiniz zaman google kullanıcı verilerini de analiz ettiğinden sizleri organik olarak üst sıralara yükselmenizi de sağlamış olursunuz. Çünkü kullanıcı sitenizde aradığını bulduğu zaman sosyal paylaşım siteleri ve çeşitli forumlara sitenizin linkini kendi isteğiyle paylaşmış oluyor.

 

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) işlerinizi neden bize vermelisiniz ?

Sizlere yukarıda belirttiğimiz SEO Nedir nasıl yapılır ve bunların alt dallarıyla ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Ancak bu konulara ne kadar anlatılırsa anlatılsın olayın teknik boyutunu unutmamak gerekir. Her web sitenin içinde bulunduğu proje ve hitap ettiği kitle farklı olduğundan dolayı projenize özel stratejiler oluşturmanız gerekmektedir. Bu işe neden talibiz ona gelelim bizim verdiğimiz hizmet’de alanında uzman arkadaşlarımız tarafından projeniz değerlendirilerek analiz edilip , önce gidilecek yolun belirlenmesi ve çalışma planı oluşturarak projenize göre stratejiler düzenlemenizi sağlamaktır.

 

 

 

 

Comments

 • jokerland

  9 Şubat 2019

  Bu kadar fazla şey öğreneceğimi düşünmemiştim teşekkür ederim.

  reply
 • Büşra

  9 Şubat 2019

  Takipteyim sizi umarım çizginizi bozmazsınız.

  reply

Add Comment