Image Alt

SaaS Nedir? SaaS Faydaları Nelerdir?

Saas Nedir

SaaS Nedir? SaaS Faydaları Nelerdir?

SaaS Nedir?

SaaS Nedir diye baktığınız zaman ilk defa duyduğunuzu hisseder gibiyim. Software As A Service kelimesinin kısaltılması olarak kısaca belirtilebilir. Türkçesi olarak Hizmet Olarak Yazılım (HOY) diye kısaltılabilir. Yazılımların veya uygulamaların merkezi olarak sunumu ve aylık , yıllık şeklinde lisanslı olarak satılması denebilir.

İnternet üzerinden belirli periyotlarla lisans ödemesi yaptığınız her hizmet SaaS kapsamına girmektedir. Bu hizmetlerin barındırılması geliştirilme hizmetleri aldığınız şirket tarafından yapılmaktadır. He ay aldığı bedellerin sebebi ise sizlere sorunsuz hizmet vermek ve sağlıklı performans almanızı sağlamak ve data sistem güvenliğini almak denilebilir.

Uygulamalara ve yazılımlara web browser üzerinden erişim sağlandığı için , yazılımın tüm bakım geliştirme ve güvenlik hizmetlerini üstlendiğinden sizlere de projenizi geliştirmeye farklı işlere zaman ayırma fırsatı yakalamanızı sağlamış oluyor. Server çöktüğü zaman sisteminizin verilerinizin kaybedildiği zamanları iyi hatırlamaktayız. Bu hizmeti satın aldığınız taktirde veri kaybını da aşmış oluyorsunuz.

Bu anlamda projenizi geliştirmek ve kendinize vakit ayırabilmeniz için SaaS hizmetinden yararlanmanız sizin çıkarınıza olacaktır.

İsminden önemsiz şekilde SaaS Uygulamaları hizmet aldığınız şirketin servis sağlayıcıları üzerinden sağlanmaktadır.

SaaS’ın Kurucu Babası Salesforce olduğu söylenmektedir.

SaaS’ın Faydaları Nelerdir?

SaaS’ın başlıca faydalarını liste halinde sizlere sunacağım.

  • Fazla uğraşı gerektirmeden Uygulama ve yazılıma erişim
  • Yüksek Çalışma Süresi
  • Kolay Entegre
  • Düşük Başlangıç Maliyeti
  • İhtiyaca Göre Kaynak Kullanımı
  • Kurulum , Bakım ve Güncelleme Maliyetlerinin olmaması
  • Sektöre Göre Özelleştirebilme Olanağı
  • Dış Sistemlere Entegre olabilme

Son dönemlere bakacak olursa bir çok işletme SaaS altyapısı kullanarak e-mail marketing gibi pazarlama faaliyetlerini de yürütebiliyorlar. Örnek verecek olursak Shopify , Spotify ve Sopsy gibi bir çok işletme bu altyapılardan yararlanmaktadır.

SaaS konusunun hedef pazarı CRM’dir pazar büyüklüğü ger geçen gün artarken 2011 verilerine göre 3.8 milyarlık bir pazar genişliğine ulaşılmış durumdadır.

 

 

Add Comment