Image Alt

Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir ? Yaşamımıza Etkileri Nelerdir ?

nesnelerin-interneti

Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir ? Yaşamımıza Etkileri Nelerdir ?

Günümüzde yeni yeni duymaya başladığımız kavramlardan olan nesnelerin interneti (Internet of Things/IoT) teknolojik dünyamıza girişiyle birlikte insanların ve firmaların iç yapısında değişimlere götüreceği öngörülmektedir. Henüz yeni doğmuş bir bebeğe benzetebileceğimiz bu sistem daha emekleme aşamasında olup çok yakın zaman evrilmesine şahit olacağız gibi gözüküyor. Dünyadaki görüp görebileceğiniz tüm nesnelerin aynı ağa bağlı bir şekilde dev ekosistem oluşturacak ve pek çok yenilik getirecek. Yazımızda sizlere nesnelerin interneti nedir ? İnsanlığa faydaları nelerdir ve işleyişi nasıldır onlardan bahsedeceğiz.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

İnternet nesli ilk aşamada sadece belirli kişilerin bilgi verebildiği bir sistemle yola başlamıştı. Daha sonra internet 2.0 ile birlikte herkesin bilgi girebildiği ve bilgilere rahatça ulaşabildiği aşamalardan da geçtikten sonra internetin evrimi bitti mi ? Hayır tabiki de teknolojinin önceden uzun zamanlarda değişim gösterirken günümüzde bu durum aylara hatta günlere kadar düşmüştür. Kullandığınız telefonların yeni modeli neredeyse 5 ayda bir geliyor ve bir üst modeli çıkıyor. Bu çağa ayak uydurmak elbette kolay değil ancak firmaların işletmelerin ayak uydurması gerekmektedir yoksa rekabette tutunmaları pek de mümkün değil.

Ee peki nedir yeni sistem Internet of Things (nesnelerin interneti) sadede gel dediğinizi duyar gibiyim aklınıza gelebilecek herşeyin birleri arasında ağ kurarak iletişime geçmesi durumudur diyebiliriz kısaca. İnternete bağlı bu araçların veya makinelerin birbirleriyle haberleşmesiyle hatayı algılayıp çözüm üretecek robotlar üretilecek ve insanların üretimdeki işlevi emek üzerinde azalmaya devam edecektir.

Üretime vereceği katkıyla verimlilik oranını katlayacak olan nesnelerin interneti uzun vadede işletmelerin gelişmesini ve büyümesini sağlayacak yenilikler sunacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Nesnelerin İnterneti Neden Önemli ?

“Nesnelerin interneti” (Internet of Things) terimini ortaya atan İngiliz teknoloji uzmanı Kevin Ashton, “Bugünkü bilgisayarlar ve dolayısıyla internet, bilgi edinmek için neredeyse tamamen insanoğluna bağlı durumda.” diyor. “İnternetteki yaklaşık 50 petabayt verinin neredeyse tamamı yazılarak, kayıt düğmesine basılarak, fotoğrafı çekilerek veya taranarak ilk olarak insanlar tarafından oluşturuldu veya kaydedildi. Geleneksel internet şemalarına baktığınızda sunucuları, yönlendiricileri vb. görürsünüz ama var olan en önemli yönlendirici bu şemalarda yer almaz: insanlar. Sorun şu ki, insanların vakti kısıtlı.

 

Herşeyin internete bağlı olduğunu düşünün ve bu cihazların aldıkları verileri birbiriyle paylaşabildiğini düşünün. Çevremizi belki bizim atladığımız göremediğimiz bilgileri analiz ederek bizlere sağlayacağı bilgi akışı ile teknolojik gelişmelerin ve üretimin ne duruma geleceğini artık hayal bile edemiyoruz. Şehirlerin altyapıların hepsinin birbiriyle iletişime geçtiğini düşünerek birbirleriyle iletişim halinde olan birlikte gelişen şehirler göreceğiz.

“Nesnelerin interneti” (Internet of Things) terimini ortaya atan İngiliz Teknoloji konusunda uzmanlık yapan Kevin Ashton şöyle demiştir ;

Bugünkü bilgisayarlar ve dolayısıyla internet, bilgi edinmesi için neredeyse tamamen insanoğluna bağlı durumda.

 

Bu gerekliliği ortadan kaldırarak internetin insanlık gelişimine katkıda bulunmasını sağlamış oluyor.

Nesnelerin İnterneti Nasıl Çalışır

IPv4 ile dünyadaki internete bağlanabilen bütün cihazların alabileceği IP adresleri tükenmeye başladı. Hatta bazı ülkelerin IP Adresleri tükendi bile. Artık yeni nesil internet protokolü IPv6 ile bol sıfırlı milyardan da fazla sayıda internete bağlanmasına olanak sağlayacağı görülmektedir. Bu rakam dünya üzerinde bulunan her atoma 100 tabe Ip düşmesi demek anlamına da geliyor. Uzmanlar 2020 yılında 50 Milyar cihazın bu teknolojiye sahip olacağı ve veri alışverişine başlanacağı öngörülüyor.

Yeni sistemin temelin basit gözükmesine karşın aynı anda bir çok cihazın bağlanmasıyla birlikte karmaşık bir hal alabileceği düşünülmektedir. Nesnelerin internetin temel görevi kendisine olan uzaklığına bakılmaksızın karşı nesne ile iletişime kurabilmesi olarak düşünebiliriz. Örnek verelim televizyondan sevdiğiniz bir dizi var ve kaçırırsam sonra izlerim diye kaydetmeyi düşündünüz ancak komut vermeyi unuttunuz. Bunun yerine elinizdeki telefon ile kaydı başlatma talimatı verebilir ve daha sonradan izleyebilirsiniz. Bu durumun ileriki zamanlarda sizin komutlarınızı kaydedecek ve tahminde bulunabilecek duruma geçecekleri de düşünülmektedir.

 

 

 

Add Comment