Image Alt

Markalaşma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

markalasma-sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Markalaşma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

E-ticaret’de markalaşmak ve marka imajı oluşturarak müşteri bilinirliği oluşturmak , sitenizi insanların bulması gibi konular çok önem arz etmektedir. Tabiki insanlar alışveriş yapmak için güvenilirliği bilinen sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Ancak yeni bir işletme iseniz ve markalaşmak insanların güvenini kazanmak istiyorsanız bu da zaman gerektiren bir konudur. Markalaşmayı bir bütün olarak ele aldığımız ve bu süreçte neler yapmanız veya yapmamanız gerektiği konularından bahsedeceğim.

Markalaşma Sürecinde Yapılması Gerekenler

Ekibinizle Fikir Alışverişinde Bulunun

Markalaşma sürecinde herkesi dinlemek ve fikirleri değerlendirme süreci çok önemlidir. Bu süreç her sektörde farklı olabilmekle birlikte şirketin birbiriyle uyumlu çalışabilmesi açısından herkesin dinlenmesi gerekmektedir. Çalışanlar fikirlerine değer verildiğini gördükçe verimliliği de artacak ve markalaşma sürecinde sizlere yoldaşlık edecektir. Bu süreçteki fikirleri dinledikten sonra doğru strateji belirlemeniz de gerekecektir.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Rakip firmaları analiz ederek başarılı örnekleri taklit etmek her zaman işe yarayan bir olgudur. Nasıl süreçten geçerek bu noktalara geldiklerini analiz ederek markalarını pazarda nasıl konumlandırdıkları da dikkate alınarak size yol gösterici olabilir.

Müşteri ilişkilerini önem verdikleri konuları iyice öğrenerek kendi müşterilerinize davranış biçiminizi de belirleyebilirsiniz.

Potansiyel Müşterilerinizi Belirleyin

Potansiyel müşterilerinizi demografik yapısıyla belirlemek hangi kanallardan bu müşterilerinize ulaşmayı belirlemeniz gerekir. Bu kanalları belirledikten sonra strateji oluşturarak müşterilerinizin sizleri bulacağı pazarlara markanızı konumlandırma yaparak insanların sizin tercih etme sebebi verebilirsiniz. Pazardaki müşterilerinize ulaştıktan sonra yapacağınız hamleler de çeşitlilik kazanacaktır.

Sosyal Medya Kanallarında Yerlerinizi Alın

Dijital platformlarda yer alarak müşterilerinizin sizleri her adımda takip etmesini sağlayabilirsiniz. Bu hamleler ile marka bilinirliği oluşturmak ve marka yaratma konusunda sizin yapmanız gereken hamlelerdir. Sosyal mecralarda yer almak ve web sitenizin anahtar kelimelerde zirvelerde yer alması markanızın tanınması ve daha fazla müşteriye ulaşma ihtimalini artırmış olursunuz.

Bu mecralarda aktif olarak yer alarak sadece buralardan bile satışlarınızı artırmanız bile mümkündür. Yapacağınız stratejilerin içerisinde daima olması gereken bir konudur hafife almamanızı öneririz.

Markalaşma Sürecinde Yapılmaması Gerekenler

Müşterilerinize Tutamayacağınız Sözler ile Slogan oluşturmayın

Markanızın veya ürün , hizmetinizin insanlara tanıtımı yapılırken seçeceğiniz cümleleri iyi belirlemeniz gerekmektedir. Müşterilerin takıntılı olabileceğini de hesaba katmalısınız. Ve müşterilere söz verirken zamanında yerine getirebileceğiniz sözler vermeniz çok önemlidir. İnsanlara en geç ayın 5’inde ürününüz kargoya verilir bilgisi verip ürünü daha da geciktirirseniz marka kimliğinizi zedelemiş ve müşteri güvenini kaybetmiş olursunuz.

Diğer Firmaları Kopyalamayın

Rakip firmaları inceleyin ve başarılı olduğu konuları örnek almanız gerektiğini yukarıda yapılması gerekenler kısmında bahsetmiştik. Başarı sağlayan bir durumu örnek alabilirsiniz fakat direk ürünlerini kopyalamanız gerekmemektedir. Kaliteli bir hizmet verebilmeniz için sizi diğer firmalardan ayıran özelliklerinizin de olması gerekmektedir.

Müşterilerinizin bir ürünü almadan genelde diğer firmada ne kadar acaba diye merak eder veya muadili bir ürün ararken seçenekleri değerlendirirler bu durumda sizlerin diğer firmada bulunan ürünün aynısını kopyaladığınızı bilmeleri marka imajınıza da zarar verir.

Kısa vadeli planlar yapmayın

Markalaşma süreci adı üstünde süreç belirli olmayan uzun bir süreyi kapsamaktadır. Bu süreçleri iyi değerlendirmek ve kısa vadeli planlar yaparken uzun vadeli planlarınızın dışına çıkıp çıkmadığınıza da dikkat etmelisiniz. Plan ve stratejilerinizi gelecek için düşünmeli ve buna uygun hareket etmelisiniz. Ne kadar geniş zamana yayarsanız planlarınızı o kadar başarılı olma ihtimalinizi artırmış olursunuz.

Add Comment