Image Alt

Logo Tasarımının Marka İmajına Etkisi

Logo tasarlama

Logo Tasarımının Marka İmajına Etkisi

Logo Tasarımı ve Marka arasındaki ilişki

Logo firmaların dış çevreye yansıyan görsel yüzüdür. Bu bakımdan incelendiğinde firmanın güçlü bir imaj oluşturmasında ana etmenlerden bir tanesi olarak sayabiliriz. Günümüzde dijital çağın büyümesi ve rekabet koşullarının artması işletmelerin her unsurunda farklılaşmaya itmiştir. Akılda kalıcılık ve imaj oluşturmak isteyen firmaların öncelikli olarak logo tasarımına da önem göstermesi gerekmektedir.

Marka İmajına Etkisi

Örnek verecek olursak altın oranda oluşturulmuş ve bir tarafı ısırılmış elma deseni malum apple firmasıyla özdeşleşmiştir. Sizler artık elma gördüğünüzde bile aklınıza i phone , apple ürünleri gelmektedir. Firma artık logo tasarımıyla özdeşleşmiş olacaktır. Altın oranda hazırlanmış iyi bir logo firmanıza güçlü bir imaj görüntüsü katacağından işi ehline bırakmanız daha doğru olacaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte daha sadece şık logolar tasarlamak mümkündür. Artık en ufak işletmelerin bile logo konusuna çok önem verdiklerinizi görüyoruz. Yani kısaca güçlü bir marka oluşturmak için yapmanız gereken öncelikleriniz den bir tanesi de logo tasarım çalışması yaptırmak olmalıdır.

Logo Tasarımı ile Farklılaşın

Firmanızı yansıtacak yaptığınız işe göre logo tasarlamak kurumsal imajınıza ciddi etkide bulunur. Örnek veriyorum bir firmayla rekabet halindesiniz veya yeni bir işletme açtınız rakipleriniz var bu durumda işiniz kolay gözükmüyor. Büyük balıkların yanında yer almak hiç de kolay değil. Ancak sizin logonuz da veya ürünlerinizde yapacağınız farklılaştırma ile o sektörde varlık gösterebilirsiniz.

Logoda altın oranı yakalama ölçütleri nelerdir ?

Sadelik : Tasarlayacağınız logonun sade ve şık olması kullanıcının gözünde logonuzu gördüğünde ürünlerinizde gelmesi açısından önemi büyüktür. Örnek Ferrari denilince şaha kalkmış at figürünü sayabiliriz.

Oranlar : Oluşturulacak logo her neyin üzerine baskı yapılacak veya yerleştirileceği zaman uyumlu bir görüntü sunması gerekmektedir.

Renk : En güzel logolara baktığımız zaman tek renk veya 2 renk olarak tasarlanmaktadır. Çok nadiren 3 renk olabilir fakat seçtiğiniz renklerde işletmenizi veya ürününüzü yansıttığına dikkat edilmesi gerekir.

Yazı Fontu : Yazı fontunu belirlerken seçtiğimiz renkler ile arasındaki uyuma dikkat etmemiz gerekir. Renk ile beraberinde getirdiği uyuma özen gösterilmelidir.

Özgünlük : Logonuzu gören müşterilerinizin veya insanların her neyse akıllarına ürünleriniz hakkında bilgi de gelmesi çok önemlidir . Bir kereste fabrikasında odun figürü , tamircilerde ise ingiliz anahtarı figürleri kullanılabilir.

Add Comment