Image Alt

İnstagram Reklamları ile Potansiyel Müşteriye Ulaşın !

İnstagram Reklamları ile müşteriye ulaşma

İnstagram Reklamları ile Potansiyel Müşteriye Ulaşın !

İnsanların vakitlerini geçirme yerleri her geçen gün sosyal medyanın evrilmesiyle değişmektedir. Şuanda da en fazla kullanılan sosyal medya aracı Instagramdır. Tüm işletme ve markaların potansiyel müşterilerinin yer aldığı bu platformda yer almalısınız. Müşteriler ile doğrudan iletişim kurabileceğiniz ve e-ticaret sitenize yönlendireceğini bu platformu inceleyelim ve bilmeniz gerekenleri aktaralım.

İnstragram Reklamı Oluşturma

Marka bilinirliğini artırmanın en güzel ve en yeni yollarından bir tanesi de sosyal medya reklam alanlarının kullanımı olarak gösterebiliriz. Bu alanda çalışma yapacak işletmeler de kitlelerinin yer aldığı facebook ve instagram’ın reklam hizmetlerinden faydalanarak insanlara ulaşmayı tercih ederler. Buralara reklam verebilmeniz için Facebook reklam sayfası ve instagram hesabına sahip olunmalıdır. Geriye sadece hedef kitle belirleme ve kampanya ismi verme kalmıştır.

Reklam Hedeflemesi

İnstagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur reklam hedeflemesidir. Doğrudan doğruya alışverişe yönlendirmeyen ancak insanların zihninde marka imajı oluşturan etkileyici görseller ile insanların sizi tanımasını sağlayabilirsiniz. Reklamların erişimine bakıldığı zaman reklam verirken daha fazla kişiye ulaşmak ve sitenize trafik gelmesini istiyorsanız kullanmanız gereken bir araçtır. Uygulamanız için reklam vermek isterseniz de oluşturacağını reklam ios veya android’de bulunan uygulamanızın indirme sayfasına yönlendirerek indirilme sayısını artıracaktır. Diğer kullanacağını ekler ise video etkileşimi almasına ve bunun viral olarak yayılmasına yardımcı olur.

Kampanyanıza İsim Verin

Reklam kampanyası oluştururken vereceğiniz isim daha sonra gelecek raporlara göre hareket etmenizi sağlayarak sizlere strateji yapma fırsatı sunacaktır.

Reklam Seti Oluşturma

Kampanya oluştururken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Eğer Bursa bölgesinde hayvan yemleri satıyorsanız yapmanız gereken 3 reklam seti oluşturarak görsel ve metinlerle harmanlanmış bir set oluşturmanızdır.

Bu bölümde reklamlarınızın görünmesini istediğiniz alanları da seçebilir veya tek bir alanda gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

İnstagram Reklamı Hazırlama

Reklamlarınızı oluşturmadan önce hangi hesap üzerinden reklam yapılacağının ve reklamların nasıl görüneceğini seçmeniz gerekir. İnstagram reklam formatlarını inceleyecek olursak ; döngü , tek görsel , tek video , slayt göterisi , mesaj gönderme , şimdi başvur , şimdi rezervasyon yap , bizimle iletişime geç , indir, teklif al , seanslara bak , daha fazla bilgi şeklinde başlıklar altında hizmet alabilirsiniz. Son aşamada fatura oluşturulacak ve kart bilgilerinizi isteyecektir. 24 saat içerisinde reklamlarınız onaylanır ve yayınlanmaya hazır hale gelir.

İnstagram Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar

İnstagrama reklam verirken verim almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Görsel boyutu , çözünürlüğü , açıklama , hedef kitle belirlenmesi , hikaye oluşturma ve facebook reklamı konularına özen gösterilmelidir.

  • Seçtiğiniz görselde önerilen en boy oranı dikkat edilmesi gerekir önerilen oran 1.9:1 ila 1.1 olmalıdır.
  • Kaliteli bir görünüm için minimum çözünürlüğün 600×315 piksel olmalısı gerekir.
  • Fotoğraf alında belirleyeceğiniz açıklama yazısı en fazla 300 karakter olmalıdır. Vurgu yapılan nokta ise kısa ve öz 125 karakteri geçmemelidir.
  • Facebook reklam ilkelerine göre görsel en fazla % 20 oranda bir yazı içermelidir.
  • Video uzunluğu en fazla 60sn olmalı ancak önerilen süre 30sndir. Birde video sonuna kadar izlenilmesi için ilk 5 sn çok önemlidir.
  • Görsel insanların gözlerini yormamalı ve vurgulanacak ögenin ön planda tutulması gerekir. Markayı veya ürünü çağrıştıran renkler , logo ve simge unsurları içermelidir.
  • İnstagram hikayelerinde reklam gösterimi yaparak ilgi çekebilirsiniz.
  • Reklamlar hem instagram hemde facebook’da yayınlayarak çarpraz çalışma yaparak daha fazla verim alabilirsiniz.

Türkiye’de instagram kullanan kişi sayısı 40 milyona yaklaşmış durumda, türkiye nufüsunun yarısı oradayken doğru hedefleme yaparak işletmenizin satışlarını uçurabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki yollardan başarı çıkaramıyor veya bunlarla uğraşacak vaktim yok diyorsanız. İşi ehline bırakmayı düşünebilirsiniz. İletişim bölümünden bize ulaşarak reklam hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

 

Add Comment