Image Alt

Endüstri 4.0 Nedir? Çalışanlara Etkisi Ne Olacak?

Endüstri 4.0 Nedir ?

Endüstri 4.0 Nedir? Çalışanlara Etkisi Ne Olacak?

 

Endüstri 4.0 Nedir ? Geleceği Etkisi ne olacak inceleyelim.

Buharlı makineler üreterek seri üretime geçtiğimiz 18. yüzyılda İngiltere ile başlayan Sanayi devrimi 2. Evresini elektrikle tanışarak gerçekleştirdi. 3. Evre ise 90’lı yıllardan sonra tanıştığımız dijital dünya ile geçildi. Sırada ne mi var Endüstri 4.0 Bir diğer adıyla Sanayi 4.0’dır.

Endüstri 4.0’ın Gelişim Süreci

İlk defa Honnover Fuarında 2011 Yılında tanışılan Endüstri 4.0 Alman hükümeti destekleri tarafından dünya piyasasında yerini almıştır. Daha sonra teknolojik devler ABD ve Japonya gibi ülkelerde de destek bularak gelişimini daha da hızlandırmıştır.

Endüstri 4.0 bakıldığı zaman kısa ve öz ifade etmek gerekirse emeğin yani üretimdeki insan faktörünün yavaş yavaş üretimden çıkması ve hataları en aza indirecek olan robotların üretim sistemlerine dahil edilmesi denebilir.

Endüstri 4.0 ile Gelecekte bizi ne bekliyor?

Birbirleriyle iletişim kurabilen yapay zekaların verileri analiz ederek ihtiyaçları tespit etmesi noktasında üretimde alıp , üretimde hatayı en aza indirip israftan işletmeleri kurtarması olarak bakabiliriz. İsraflardan kurtulmuş olan işletmelerde maliyetleri düşeceği için argeye yatırım yaparak müşteriye daha kaliteli ürünler sunma imkanına erişecektir. Bu durumda nihai tüketiciye daha kaliteli ürünler sunulacak ve rekabet daha da kızışacaktır.

Endüstri 4.0 ile teknolojik üretim evlerimize kadar gelip bizi bulmayı başarmıştır. Hal böyleyken insan yaşamını ve sosyal alışkanlıkların yavaş yavaş değiştiğini gözlemleyeceğiz. Örnek verecek olursak 3 boyutlu yazıcılar ile artık organlarımız bile taklit edilmeye başlandı bile. Evlerimizde bir şeye ihtiyaç duyduğumuz zaman hemen yazıcıdan çıkarttığımızı düşünebiliyor musunuz ? Belki şimdi hayır cevabını verdiniz ancak yakın bir gelecekte bu söylediklerimin gerçekleşeceğine şahitlik edeceksiniz.

Endüstri 4.0 Çalışanları nasıl Etkileyecek ?

4. Sanayi devrimiyle birlikte üreticilerin yüzü gülse de robotların üretimde daha fazla yer almasıyla birlikte mavi yakalı çalışanların çoğuna ihtiyaç kalmadığı için makinelerin başına dikecekleri 1 insanla işlerini çözecekler. Bu da yakın bir gelecek de istihdam sorunu yaşanacağını gösteriyor. Beyaz yakalı çalışanlar da bana bir şey olmaz diye düşünmesinler yapay zekanın gelişmesiyle birlikte tasarım yapan robotlar , insan gözünün göremediği hataları algılayan robotlar sayesinde sizlerinde koltuk tehlikede olduğunu belirtmeliyim.

 

endustri-4.0 Kavramı

Endüstri 4.0’ın Dünyaya ve Türkiye’ye Etkisi

Sanayi 4.0 ile birlikte dünyadaki üretimde yaşanacak rekabet de öne çıkanı belirleyecek faktör ise müşteri ihtiyaçlarını iyi okuyarak üretimde stratejik kararlar alabilen işletmeleri sayabiliriz. Sizlere güzel bir örnekle açıklamak isterim nokia uzun bir süre mobil üretimde öncü konumda kaldı fakat teknolojik yeniliklere ayak uyduramadığı için liderliği apple , samsung gibi büyük firmalara kaybetti.

Yakın bir gelecekte ülkeler arasında büyük rekabete yol açacağı şimdiden öngörülmektedir. Kitleleri en iyi analiz eden ihtiyaçlara en hızlı tepki veren firmalar sektör liderliğine doğru hızla tırmandığı görülecektir. Örnek yine apple’dan gidelim Huawei şirketinin yaptığı çıkışla tüketici ihtiyaçlarına yönelik hem ekonomik hemde kaliteli telefonlar sunması sebebiyle i phone satışlarının düşmesi apple hisselerinin büyük değer kaybetmesini verebiliriz.

Türkiye’nin durumuna gelecek olursak , Avrupayı ve dünyayı biliyorsunuz teknolojik anlamda geriden takip ediyoruz. Gelecekte bütün sektörlerde Sanayi 4.0 devrimiyle üretim yapan şirketlerin kafaya oynayacağı düşünüldüğünde şuanda lider olduğumuz birkaç sektörü de kaybedebileceğimizi düşünmekteyim. Buna başlıca örnek Türk Hava Yolları olarak gösterebiliriz umarım yanılırım teknolojik gelişmelere hızla ayak uydurarak dünyadaki yerlerini kaybetmezler.

Add Comment