Image Alt

E-Ticaret Nedir ? E-Ticaret Modelleri Nelerdir ?

e-ticaret yaparak satış artırma

E-Ticaret Nedir ? E-Ticaret Modelleri Nelerdir ?

E-Ticaret Nedir ?

E-ticaret tanım itibariyle Elektronik ticaretin kısaltılmış halidir. İnternet altyapısı kullanılarak yapılan ticari işlemlerin hepsine e-ticaret denilmektedir. E-ticaret işlemleri işletmeden işletmeye , tüketiciden tüketiciye ve işletmeden tüketiciye olarak gerçekleşmektedir.E-ticaret nedir ? sorunuzun en kısa cevabı aşağıdaki yazım olabilir.

E-ticaret internet aracılığıyla ürün veya hizmetinizin tanıtımı yapılarak satışa sunulması işlemidir. Özellikle (KOBİ) küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok önemli bir ticaret şeklidir.

 

İş Modelleri Nelerdir?

 İş Dünyası (B2B)

B2B işletme modeli (Business to Business) yani işletmeden işletmeye şeklinde tanımlandırılabilir. Üreten firma hizmeti veya fiziksel ürünü önce aracı firmaya satar bu firmada ürünü nihai müşterilerine satar. Alibaba.com B2B iş modeline örnek verebileceğimiz uluslarası bir firmadır.

İş Dünyasından- Tüketene (B2C)

B2C modeli (Business to Customer) yani İşletmeden tüketiciye şeklinde kısaca tanımlanır. Bir firma kendi ürünlerini aracı kullanmaksızın direkt olarak müşteriye pazarladığı satış modelidir. Ülkemizde hepsiburada.com sitesini örnek gösterebiliriz.

Tüketici- Tüketici (C2C)

Customer to Customer yani tüketicilerin kendi aralarında gerçekleştirebildiği satış şekli olarak adlandırabiliriz. Bu işleme örnek olarak Letgo , Sahibinden.com verilebilir. Bu platformlar tüketicilerin satış yapmasına olanak sağlarken işlemlerden komisyon alma yoluna gidebilirler.

Neden e-Ticaret?

İşletmeler için 7/24 açık bir dükkan gibi satış yapma imkanı bulması müşteri sayısını artırıp satışlarını artırması yüksek olanaklı gözüküyor. Bu alanda başarılı olmak ise öyle basit değil müşteriye güven vermeniz başarıya giden yolda önemli bir etmendir.

Öncelikle bilinmesi gereken şeylerin başında müşteri kitlenizin analizini doğru bir şekilde yapıp , eğilimlerini tahmin etmek ve ihtiyaçlarını belirlemek konusunda verilere ihtiyacınız bulunmaktadır. Son yıllardaki verileri inceleyecek olursak işletmelerini e-ticaret ortamına taşıyan girişimcilerin hedeflerine daha sağlıklı ilerleyebildiği gözle görülmektedir. Çok düşük reklam bütçeleriyle e-ticaret markanızın satışlarını artırmanız mümkündür. Ancak önce belirlemeniz gereken hedefler ve stratejiler bulunmaktadır.

İşletmenizi veya Hizmetinizi E-Ticarete taşımanızı gerektiren Nedenler !

E-ticaret sistemini geliştiren unsurların başında tüketicilerin alışkanlıklarının yavaş yavaş kırılmaya başlaması internet üzerinden yapılan satışları büyük oranda arttığı görülmektedir. Hal böyleyken yeni kurulan işletmelerin bir an evvel sektörde yer edinmeleri nasıl mümkün olacak ? Tabi ki e-ticaret sistemine geçerek.

Daha geniş kitlelere satış yapma imkanı !

E-ticaret sektörüne işletmenizi taşıyarak müşteri kitlenizi birden artırabilir hiç hayal etmediğiniz noktalarda kendinizi bulabilirsiniz.

Uyurken dahi para kazanırsınız.

İşletmenize günün her saati ve her dakikasında müşterileriniz ulaşabilir ve beğendikleri ürünleri sizden satın alabilir.

Müşteriye daha fazla ürün çeşitliliği sunabilirsiniz.

Fiziksel bir dükkanda sunamayacağınız ürünlerinizi yer,depo sorunu olmadan rahatlıkla müşteriyle buluşturun.

Müşteriye oluşturacağınız Güven İmajı ile Satışlarınızı Artırın.

İnternet ortamından alım ve satım işlemi gerçekleştiren insanların oranı gün geçtikçe katlandığı verilerle karşımıza çıkıyor. E-ticaret sisteminde müşteride oluşturacağınız güven imajı çok önemlidir. Kullanıcı dostu site ve müşterinin satın alacağı ürün ile ilgili detaylı bilgi sunulup müşteriye sağlanacak kolaylık sizin güven imajınızın oluşmasını sağlayacaktır. Müşteri alışveriş yaparken sitenin gizlilik ilkesine sadık kalınacak bir yerden alışveriş yapma oranı yüksektir. Bu durum sizlere sadık müşteri kitlesi yaratmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Daha önce sitenizi ziyaret eden, ürün inceleyen kullanıcılara tekrardan ulaşabilirsiniz.

E-ticaret sisteminize üye olan müşterilerinize e-posta yoluyla sepette unuttuğu ürünleri hatırlatabilir müşteri ile birebir iletişimde bulunarak gezdiği ürünlerden kampanyalar veya indirimler sunarak sitenizin satış miktarını artırabilirsiniz.

E-ticaret nedir ? sorunuza benim gözümden cevaplar vermeye çalıştım umarım keyifle okumuşsunuzdur.

 

 

 

Add Comment