Image Alt

Dijital Reklam Platformlarının Bütçenize Uygun Kullanımı

Dijital Reklam Platformları

Dijital Reklam Platformlarının Bütçenize Uygun Kullanımı

Dijital reklamcılık tam anlamıyla geleneksel medyada yapılan reklamlardan farklı değildir. Geleneksel medyada gazete , radyo ve televizyon reklamlarını kullanmanın yerini bir e-ticaret sitenizin olduğunu varsayıyorum ve örneğime geçiyorum ; Google reklamları , Facebook ve İnstagram reklamları ile birlikte direk odaklı şekilde içeriğinizle alakalı siteler ile anlaşma yoluyla reklamınızı yapabilirsiniz.

Gelelim anlatacağımız konulara ;

  • Dijital Reklam Platformları Nelerdir ?
  • Google Reklamlarının İşleyişi
  • Facebook ve Diğer Sosyal Ağlara Reklam Vermek
  • Üçüncü taraf sitelere reklam

Geleneksel ve Dijital reklam platformları birbirlerine benzemekle birlikte ayrıldığı noktalarda bulunmaktadır. Mesela kobileri ele alalım potansiyel müşterileriyle buluşması yerel bazda vereceği tabela , broşür , televizyon yayını , radyo reklamı gibi konuların yerini direk hedef kitlesinin demografik yapısına bakarsak yerel bazda reklam harcaması yaparak müşterilerine daha ucuz yoldan ulaşabilir fakat bu konular biraz göze karışık gelebilir.

İşletmelerin dijital reklamları vermeden önce yanıtlaması gereken bazı konular vardır ? Nedir bunlar ; İşletmenin öncelikleri nelerdir ? Reklama ayıracağım bütçe ne kadar ? Bütçeme göre potansiyel müşterime nasıl daha ekonomik olarak ulaşabilirim gibi konulardır.

  • Dijital Reklam Platformları Nelerdir ?

Dijital alanda reklam yayınlamakla ilgileniyorsanız önünüze gelecek seçenekler bellidir. Sosyal medya reklamları , google reklamları ve sitelere vereceğiniz direk reklamlardır.

Yapacağınız tanıtım genel olarak resim veya video ile birlikte link yönlendirmesi kullanarak potansiyel müşterilerinizin sitenizi ziyaret edip ürünlerinizi gezmeye başlamasıdır. Burada can alıcı nokta ise gelen müşterilerin sitede kalma süresi ve sayfada gezinme de bulduğu kolaylıklar.

Bu konuda birkaç örnekle birleştirelim.

  1. Facebook’a vereceğiniz reklamlar ile karşılaşan potansiyel müşteriniz ücretsiz …. rehberi boşluğu siz doldurun. Müşterinin sizin sitenize yönlenmesiyle birlikte o rehbere ulaşabilmesi için mail adresini onaylaması gerekmektedir. Bunu sağladıktan sonra e-posta pazarlaması yapabileceğiniz müşteriniz oluşmaktadır. Potansiyel müşterilerinizi bu yolla sadık bir müşteriye dönüştürme şansı yakalayabilirsiniz.
  2. Üçüncü taraflı bir odaklı websitesine banner reklam verdiniz ve insanlar sizleri o sitelerden bulmaya başladılar. Üye olarak 1 hafta ücretsiz kullanın gibi bir sloganla yer alan reklamınızı tıklayarak sitenize yönlendi ve radarınıza girmiş oldu. Takip mesajları ve eğitim mesajları da göndererek hem mail listenize hemde kampanyalarınız hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.
  3. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları ürünleri veya hizmetleri yerel veya ulusal kanalları deneyerek google’da aramaya başlarlar. Bu da hizmet verdiğiniz alana dahil ise insanlara arama motoru reklamlarını kullanarak arama listesinin başında yer alabilirsiniz. İnsanların çoğu google’da ilk sayfada ilk sıralarda aradığını bulduğundan tercihlerini bu yönde kullanırlar.

Bu üç örneğe bakıldığı zaman sizin işletmeniz hangi yapıya daha uygun gözüküyor karar verebildiniz mi ?

Google reklamları türlerine giriş yaptığımız zaman google arama reklamlarıyla anahtar kelimede zirvede yer alarak işletmenizi müşterilerinizin daha kolay bulmasını sağlayabilirsiniz. Belirli kelimelerde zirvede yer aldığınız zaman potansiyel müşterilerinize ulaşmanız daha hızlı yoldan olacaktır.

2. Tür ise Görüntülü reklamlardır. Bu reklamları rahatlıkla 3. taraf sitelere ekleyebilirsiniz ve google görüntülü reklamları kullanarak kaliteli dönüşüm alabilirsiniz.

Arama ağı reklamları belirlediğiniz anahtar kelime öbeği veya anahtar kelimelere bağlı olarak tıklama başı maliyet çıkarılır. Örneğin Bursa İnegöl’de bir elektrikçi işletiyorsanız. ”İnegöl Elektrikçi” kelimesini arayan kişilerde sizin reklamınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar reklamınıza her tıkladığında TBM (Tıklama Başına Maliyet) belirlenir ve bu google’a ödenir.

Arama rekabeti yüksek kelimelerde tbm ücreti yüksekken rekabet düşük kelimelerde tıklama başına maliyet daha düşüktür. Sizin müşterilerinizin sizi nasıl bulabileceğini iyi araştırıp anahtar kelimesi belirleyebilirsiniz.

Görüntülü reklamları bakıldığı zaman daha fazla yerel sitelerde elektrik alanında da görüntülenebilir duruma getirebilirsiniz.

Görüntüleme reklamları google arama reklamlarına göre daha az maliyetle çözebilirsiniz.

Facebook ve Diğer Sosyal Ağ Reklamları

Sosyal medya reklamları etkili dönüşüm almak adına çalışmalar yapılabilecek potansiyel müşterilerinizi hedefleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Özellikle facebook yerel anlamda reklam veren ufak firmalar için çok önemlidir. Müşterilerinizin demografik yapısına göre yerel reklamlarda bulunarak sadık müşteri oluşturabilmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bütçenizi düşürmek ve maliyetsiz olarak reklam verebilmek için facebookun önemini vurgulamaya gerek yok. hedefleme yaptığınız 100 Müşterinizden 10’u reklamınıza tıklıyor ise TO (Tıklama Oranı) %10 olarak gerçekleşir. Bu 10 kişinin de 3-4 ü alışverişin üstünü başarı sayabilirsiniz.

Facebookun reklamcılık özellikleri sitenize trafik çekmek ve e-posta listesi oluşturabilmeniz imkan vermesiyle size potansiyel müşteri kitlenizi yakalamanızı sağlar.

Üçüncü Taraf Site Reklamları

Google reklamlarına ek olarak içeriğinizle alakalı popüler sitelerin reklam alanlarını kiralayarak da güzel sonuçlar alabilmeniz mümkündür. Örnek verecek olursak yine İnegöl’de bir mobilya firması açtınız ve tanıtım yapmayı düşünüyorsunuz. Google reklamları ve gerekli sosyal medya reklamlarıyla birlikte yerel bazda hizmet veren inegöl haber sitelerine reklam vererek insanların sizleri bulmasını sağlayabilirsiniz eğer hedefinizi inegöl’de marka olmak olarak belirlediyseniz.

Google reklamları en maliyetli reklamlar olarak göze çarpıyor ve facebook ve sosyal medya maliyetleri ise bunların %4 ü kadar olabildiğine göre alternatifler yaratmak her zaman kazançlıdır.

Google ve sosyal medya reklamlarının ulaşamayacağı kadar başarı sağlayabileceğiniz yetişkinlere yönelik hizmetler olabilir , ilaç şirketleri, oyun şirketleri gibi konularda hizmet veren popüler sitelerin ilgili reklam alanlarıyla belkide google ve sosyal medya reklamlarından daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Öncelikli olarak dijital reklamcılık da hedeflerinizi belirleyin stratejiler oluşturun ve denemeye başlayın sloganıyla yola çıkara potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşmanın yollarını aramaya devam edin.

 

Add Comment