Image Alt

Dijital Pazarlama Yönetimi ve Araçları Nelerdir ?

Dijital Pazarlama Yönetimi ve Araçları Nelerdir ?

Dijital pazarlama yönetimi kavramı ne kadar yeni bir kavram olsa bile, insanlık tarihi ne kadar eskiye gidebiliyorsa ticaret ve ekonomi kavramları da o kadar eskidir. İnsanların sınırsız ihtiyaçlarını kıt kaynaklar ile tatmin sağlamasını ekonomi olarak adlandırabiliriz. Tarihte ilk ticaret para olmadığından takas yolu ile gerçekleşmiştir. Takas yöntemi ile başlayan alışveriş tarihsel süreçte ilerleyişi çok daha hızlı şekilde bugün ki boyutlara ulaşmıştır. Günümüzde paraya hiç dokunmadan tek tıkla alışveriş yapabiliyor durumdayız.

Sosyal Medya yönüne gelecek olursak bu süreçte evrilme sürecine katkısı yadsınamaz derecededir. Bilgi paylaşımının tek taraflı yapılmasının yerini Web 2.0 alarak herkesin bilgi paylaşımına katkıda ve etkileşimde bulunduğu medya sistemidir.

dijital-pazarlama-araclari

Dijital pazar ise artık üretilen ürünlerden seçim yapan müşteriler yerine bireysel olarak müşteri istek ve arzusuna yönelik çalışmalar yapan firmalar sektör liderliğini ellerine geçirdiler. Tüketici alışkanlıklarının değiştiği günümüzde artık ne üretirsem satarım anlayışı ile ilerlemek pek bir çözüm getirmemektedir. Dijital pazarlama yönetimin en önemli ayaklarından bir tanesi ise, sosyal medya oldu. Bu konuda sosyal medyanın insanların artık bu platformlarda sürekli vakit geçirmeleriyle alışkanlıkları da evrilmeye başlamıştı.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamaya Göre Avantajları Nelerdir ?

Dijital pazarlama yönetimi ile pazarlamada kullandığın araçların ölçümünü daha doğru yapmak mümkündür. Ölçümden alınan veriler ile birlikte farklı stratejilere yönelip hızlı karar almanız daha kolay hale gelir.

Dijital Pazarlama geleneksel yöntemlerden uzak bir şekilde internet , mobil ve interaktif platformları kullanarak tanıtım yapma imkanı sunmaktadır. Dijital pazarlama aynı anda online pazarlama , e-marketing , web pazarlama , interaktif pazarlama diye de anılmaktadır. Dijital pazarlama 4 temel unsurdan oluşur. Elde Et, Kazan , Ölçüm yap , Sahip Çık ve Büyüt birazdan bu kavramları da inceleyeceğiz.

Dijital Pazarlama Yönetimi Unsurları Nelerdir ?

dijital-pazarlama

Elde Et (Acquire)

Müşteri ilgi ve odağını satışın yapılacağı web sitesine yönlendirme gibi konulardan bahsedebiliriz.  Arama
Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Reklamları (PPC), E-mail Marketing, Sosyal Medya Pazarlama
(Social Media Marketing), Gelir Ortaklığı (Affiliate Marketing), İnteraktif Karşılaştırma (Interactive
Comparison), Reklam Ortaklığı (Advertising Partnership), Viral Pazarlama, İçerik üretme/paylaşma, RSS,
Online PR bu başlık altında sayılabilir.

Kazan (Convert)

Müşteri satış yapma alanına geldikten sonra satıcı hedefleri doğrultusunda alışveriş yapması veya farklı bir amacı var ise yazdığı yazıların okunması gibi bu amaçlara hizmet etmesi gerekir.

Ölçüm Yap (Measure&Optimize)

Başarınızı ölçümleyin ve rakiplerinizi analiz ederek doğruya ulaşmanızı sağlayın. Ölçülemeyen başarı , başarı olarak değerlendirilmez.

Sahip Çık ve Büyüt (Retain&Grow)

Halı hazırda müşterilerinizin sizlerden tekrar alışveriş yapmaları konforunu oluşturarak en azından kitlenizi kazanmış olursunuz. Daha sonra farklı programlar düzenleyerek e-mail marketing , sadakat puanı , referans programları başlatma seçeneklerine giderek müşteri çevresini alışverişe yönlendirerek onun da sizinde kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Add Comment