Image Alt

Dijital Pazarlama Uzmanı Görevleri Nelerdir ? Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı görevleri nelerdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Görevleri Nelerdir ? Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir Ve Ne İş Yapar ?

Dijital pazarlama alanında uzaman olmak isteyen arkadaşlara tavsiye niteliğinde bir yazı kaleme alıyorum gelin beraber Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir ? Ne iş yapar inceleyelim.

Dijital dünya her birimiz için farklı anlamlar ifade etmektedir. Artık alışkanlıklarımızın da dijital çağ ile beraber değiştiğini gözlemlemişsinizdir. Gece yatarken telefonu yarım saat 1 saat kurcalamadan yatıyoruz. Artık bilgiye ulaşmak eski çağlardaki gibi değil bir şeyler hakkında bilgi edinmek istiyorsan google babaya sorarsın o sana söyler.

 

dijital-pazarlama-uzmanligi

Dijital Pazarlama Uzmanının İş Tanımı

Dijital pazarlama uzmanı ; Markayı hitap ettiği kitle ve pazar ile tanıştıran kitlenin demografik yapısında tespitlerde bulunabilen , müşteri ile iletişimi kuvvetlendirip marka güvenilirliği yaratabilecek kabiliyette , projelere stratejik destekte bulunabilecek ekip çalışmasına yatkın bir üyedir. İşinin gereği olarak Google Analtics, SEM , SEO , Adwords reklamları ve mobil reklam tasarlayabilecek kabiliyete sahip olması gereken kişidir.

 

Dijital pazarlamacının görevi marka ile müşteri arasında köprü oluşturmak , marka imajını güçlendirici çalışmalarda bulunmak , pazara ve kitleye göre strateji üretip hayata geçiren kişinin ta kendisidir. Statik bir yapıya sahip olmayan dijital dünya daima değişmekte ve gelişmektedir . Dijital Pazarlamacı karakter yapısı itibariyle yeniliklere daime açık ve araştırmacı olmalıdır.

“Dijital Pazarlama Uzmanı nedir ve ne iş yapar?” sorusunun cevabı dahilinde; sosyal medya platformlarını etkin kullanarak kullanıcılar ile geniş zamana yayılmış diyaloglar kurduğunu da söyleyebiliriz. Bu kapsamda markanın kurumsal hesaplarında kendi topluluğunu oluşturur ve sürdürülebilir bağlılık yaratacak stratejiler geliştirir.

 

“Dijital pazarlama uzmanının öz görevi nedir ?”

 

Müşteri ile işletme arasında güçlü köprü oluşturabilecek araştırmacı , ekip çalışmasına uygun , daima yenilikleri takipte olan , stratejik düşünebilen her birey bu mesleği yapabilirler.

 

dijital-pazarlama-uzmani-nedir-ne-is-yapar

Dijital Pazarlama ağının etkin bir şekilde kullanılması

Dijital pazarlamacı Sosyal mecraları kullanarak ürün veya hizmeti tüketiciyle buluşturarak marka bilinirliğini artırmak ve satış dönüşümlerini artırmak olarak sayabiliriz.

Etkin kullanmanın yollarını kısaca sıralayalım.

  • Temel pazarlama bilgisine sahip olmaldır.
  • Yabancı kaynakları kullanarak dünyadaki gelişmeleri takip etmek.
  • MS Office programlarını bilmesi gerekmekte.
  • SEO, SEM, PPC, sosyal medya, içerik yönetimi, e-mail kampanyaları vb.)
  • Sektöre göre strateji oluşturabilmelidir.
  • Ölçüm araçlarını aktif kullanıp ani durumlarda müdahale edebilme yeneğine sahip olmalı.
  • Çözüm odaklı çalışan ve zaman yönetimini iyi yapan bir kişi olmalıdır.

Add Comment