Image Alt

Dijital Pazarlama Taktikleri , Tüketici Davranışlarını Yönetme

dijital-pazarlama-ve-tüketici-davranışları

Dijital Pazarlama Taktikleri , Tüketici Davranışlarını Yönetme

Sizlere dijital pazarda sıkça kullanılan tüketici davranışlarının psikolij etmenler ile birlikte evirme sürecini yani bir diğer değişle nöro pazarlamadan bahsedeceğim. 4 tane farklı yöntem ile kitlenizi alışverişe yönlendirebilirsiniz. Bitti bitiyor algısı , Sürü Psikolojisi , Karşılıklı Değişim , Kişiselliştirme gibi pazarlama optimizasyonuyla potansiyel müşterilerinize ulaşmanız mümkündür.

Beraber bu yöntemler hangileri inceleyelim ve kafanızda strateji oluşturmasını sağlayalım.

Dijital Pazarda Tüketici Davranışlarını Etkileme Sanatı

Dijital pazarlamada insanların alışkanlıklarını ve tüketim duygularını değiştirmek ürünlerinize yönlendirmek kolay gibi gözüksede birçok etmen bulunduğundan dolayı zorlu yönleri vardır. Ancak bu duvarı aştığınızda satışlarınızı artırdığınızı görebilmeniz mümkündür. Gelelim belli başlı yöntemleri sizlere anlatmaya.

Kıtlık Algısı Yaratmak

En fazla rastlanan yöntemlerden bir tanesidir. Bu kampayanlar satın alacakları ürünü size fırsatmış gibi sunar ve size alışverişde bulunmanızı güdülemiş olur.

Alacağınız üründen son 5 tane kaldığını göstermesi %25 indirim göstermesi gibi etkili kampanyalar ile insanların kıt kaynağa ulaşma arzunuzu bir nevi kullanmış olurlar.

İnsanlara ihtiyaçlarını hissettirerek ürünü almaları avantajmış gibi sunulur. Örnek verelim bir tane Hepsiburada , N11 , ve Gittigidiyor gibi büyük firmalardan ürün alacaksınız belli zamanlarda sizlere % 25 indirim sunarlar , veya şu kadar alışverişe şu kadar para puan hediye gibi şeylerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. İnsanlar ihtiyaçlarını hissettikten sonra karar verme aşamasına geçerler eğer mevcut ürüne gerçekten ihtiyaçları varsa indirim ve hediye fırsatlarını kaçırmayacaklardır.

Sürü Etkisi Oluşturmak

Çevrenizde bir ürün görüyorsunuz neredeyse herkeste var bu insanlarda bir dışlanmışlık hissi oluşturuyor benim neden yok gibi , bazı siteler kullanıcılarına şöyle bir deney yaparlar sürü psikolojisinin etkilerini göstermek adına güzel bir örnek 100.000 kişi bizden alışveriş yapıyor , 10.000 adet müşteriye ulaştık gibi ve ek olarak sizleride aramızda görmek isteriz gibi bir slogan kullanıyorlar aslında bu bilgilerin hiç biri gerçek olmasa bile insanlar etkileniyor ve alışveriş yapmaya itebiliyor insanı.

Mukabele (Karşılıklı Değişme) Yapmak

Mukabele (Reciprocity) yöntemini kullanarak müşterilerinize herhangi bir fiyat biçmeden göndereceğiniz maliyeti yüksek olmayan ürünler ile insanların sizin hakkında bilgi edinmesini sağlayabilir ve size minnet duygusu oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem pazarlamacıların en çok sevdiği yöntemlerden bir tanesidir. Vereceğiniz hediye ufak bile olsa size geri dönüşü daha fazla olacağından emin olabilirsiniz.

Ücretsiz deneme , ücretsiz danışmanlık , ücretsiz e-kitap gibi insanların ihtiyaçlarını karşılayacak bilgileri ücretsiz şekilde sunduğunuz vakit insanlar sizdeki iyi niyeti anlayacak ve sizlere merak ettikleri farklı şeyleride sorarak kuvvetli bir bağ oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu durum sizlere hizmet verdiğiniz sektörde rekabet üstünlüğü sağlayarak elinize bir sürü koz verecektir.

Kişiselleştirmek

Mesajlarınızı kişiselleştirerek kullanıcıya sen diye hitap etmek bir seçenek olabilir , senin bu konuda fikrin ne gibi sorular insanları daima bir yakınlık kelimesi olarak kullanırız siz kelimesi yerine sen kelimesini kullanarak insanlar ile aranıza samimiyet köprüleri kurabilirsiniz.

Sizin ihtiyaçlarınızı gidermek ve anlamaya çalışan insanlara daima sizde değer verir ve zaman ayırırsınız bu durum karşı tarafta bana değer veriliyor hissi uyandıracaka ve sizin müşteriniz olmasını sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Add Comment