Image Alt

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Butunlesik-Pazarlama Nedir

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Bütünleşik pazarlamayı tanımlayacak olursak müşteriye ulaşılabilecek her alanda markanızın pazarlama stratejileri bütünüyle yer alarak kullanılması gereken pazarlama biçimidir. Pazarlama araçlarının markanızın tanıtımı için gerekli olduğundan bütünleşik pazarlama kullanımı günden güne artmaktadır.

Tam anlamıyla tanımı yapılamamaktadır . Bütünleşik pazarlamaya işletme içi ve dış kaynakların birbiriyle koordineli çalışması ve işletme faydasına stratejik planlamalarda bulunmak da diyebiliriz. Örnek verecek olursa müşterilerinizin yani hedef kitlenizin ihtiyaçlarını taleplerini önceden algılamak ve buna yönelik üretime yön vermek buna güzel bir örnektir.

Müşteri taleplerini ön plana alan ve ihtiyaca yönelik hizmet üretimini konu alan Bütünleşik pazarlama üretimden , çalışan tatminine , satış sonrası müşteri hizmetlerine kadar geniş çaplı bir konuyu ele almaktadır.

Doğru bir şekilde yapıldığında müşteri tatminiyle birlikte sadık müşteri kitlenizi oluşturacak ve marka imajınızı güçlendirerek markanızın konumlandırmasında da yardımcı olacaktır.

Bütünleşik Pazarlamanın Amacı Nedir?

Pazarlama stratejisinde en önemli unsur müşterinin markaya olan algısını olumlu yönde değiştirmektir. Müşteri ne kadar ürünlerinizden memnun olursa o kadar markanıza olan bağlılığı ve yeni ürünlerinize olan ilgisi de o kadar artacaktır. Potansiyel müşteri gruplarına daha kolay odaklanmanızı ve daha geniş hareket alanı ile denemeler yapmanıza da olanak sağlar sadık müşteri kitleniz.

Satış sonra hizmetinizin kalitesi müşteri ve marka arasındaki bağın kuvvetlenebilmesi için oldukça önemlidir. Müşteri ile aranızdaki diyaloğu ne çok samimi ne de çok soğuk yapmalısınız , müşteri ile aranızdaki mesafeyi koruyarak sorunlarına çözümler aramalısınız.

Markanızın asıl amaçlarından biriside müşterilerinizle oluşturacağınız güven köprüsünü sağlam temellere yüklemek gerekmektedir. Müşteri herhangi bir sorusunda muhatap olarak müşteri hizmetlerinizi bulabilmeli bu sayede sağlıklı bir köprü kurulacak ve müşterilerinizle güven oluşturabileceksiniz.

Bütünleşik pazarlamanın bir diğer amacı müşteri ile marka arasındaki ilişkinin süreklilik kazanarak markanın ürettiği yeni ürünlere sempati duyması ve güvenerek satın alması sağlanacaktır. Örnek verecek olursak müşteri memnuniyetini üst seviyede tutan apple firması bilgisayar ve telefon üretirken bir anda müzik çalar, kulaklık üretimi yaptığında bütünleşik pazarlamanın doğru yapılmasıyla milyonlarca satış yapabilmesi gösterilebilir. Bunun sebebi de daha önceki ürünlerinde müşterilere verdiği güveni gösterebiliriz.

İnsanların inovatif ürünlere olan bağlılığını kullanan apple ürünlerine binlerce kişiye sunarken içeride kuracağı pazarlama ağının da işleyişi bu konuda çok önemlidir. Çalışan memnuniyeti sağlayarak üretimde verimlilik artışı ve pazarlama stratejisi konusunda Cupertino dan teknik destek alarak işleri rayına oturtmayı başarabilmişti.

 

Add Comment