Image Alt

B2B, B2C ve C2C Nedir?

B2B, B2C ve C2C Nedir

B2B, B2C ve C2C Nedir?

İşletme açan küçük orta ve büyüklükteki her firmanın bilmesi ve en azından öğrenmesi gereken bir konudan bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

B2B Nedir?

“Business To Business” İngilizce kelimesinden Türkçeye İşletmeden işletmeye şeklinde açıklanmaktadır. Buda işletmelerin kendi aralarında yaptığı her türlü ticari işleme ve ürün veya hizmetin pazarlanması durumuna denmektedir.

Dijital Ajanslar bu duruma güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Müşteri talepleri doğrultusunda hizmet üreten ajansların daha sonra bunları işletmelere pazarlaması güzel bir örnek olabilir.

B2C Nedir?

“Business To Customer” Kelimesinden Türkçeye evrilen İşletmeden Tüketiciye kavramı olarak kullanılan genelde e-ticaret yolu ile kullanılan bir ticaret yöntemidir.

Firmalar kendi ürün ve hizmetlerini sanal mağazalarında potansiyel müşterilerine sunmaktadır. Buna en büyük örnek ülkemizden Hepsiburada.com olarak gösterilebilir.

B2B ile B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hedef kitle açısından düşünürsek aralarındaki en büyük fark ortaya çıkmış olur. Evet, aralarındaki fark son kelimelerinde açıklanan müşterinin kim olduğudur. B2B firmalara, B2C ise tüketiciye hitap eder. Peki, bu kadar mı?

Aralarındaki fark zaten çok açık birinin müşterisi direk tüketici iken bir diğerinin müşterisi yine kendileri gibi işletmedir.

  • B2b’de ürünlerinin teslimatı fiyatı ödeme koşulları üzerinden firmalar pazarlık yapabilir ve B2C’de ise tüketiciler yayınlanan üründe pazarlık yapma şansları yoktur. Ürünü bilir ve satın alırlar.
  • B2b’yi satın alma kararları firmaların çıkarlarını ilgilendirirken , b2c de duygusal faktörlerde ağır basabiliyor , özel günler gibi.
  • B2B ‘de müşteri aldığı üründen memnun kalırsa tekrar gelirken , b2c’de durum böyle olmayabilir .
  • Web sitesi olarak değerlendirme yaparsak b2b de müşteriler ürünlerin çeşitliliğine bakar , b2c’de ise ürün çeşitliliğinden çok tasarım ve sadelik ön plana çıkar.

C2C Nedir?

“Customer To Customer” ingilizce kelimesinden Türkçeye çevrilmiştir. Anlamı ise tüketiciden tüketiciye’dir. E-ticaret sektöründe de varlığını gösteren ve b2b ve b2c ye göre daha yeni yeni insanların görmeye alıştığı letgo , Dolap, sahibinden , gittigidiyor gibi sektör büyümeye başlamış ve rekabet şiddeti artmaya başlamıştır. Dünyada ise bir numarada E-bay en fazla kullanılan sitelerin başında gelmektedir.

Evinizde kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız ürünleri satışa çıkarabildiğiniz aktif uygulamaların tercih sebeplerinden biride faturalandırmaya gerek duyulmaması da gösterilmektedir. İnsanlar sıfır ürün almak yerine işe yarayan 2. el ürünleri de tercih etmeye başladılar.

 

Add Comment