Image Alt

2019’da Sosyal Medya Pazarlama ile Hızlı Dönüşüm Alma

sosyal medya pazarlama stratejileri

2019’da Sosyal Medya Pazarlama ile Hızlı Dönüşüm Alma

İşletmeniz için sosyal medya pazarlaması oluşturmak öncelikle kolay bir iş olarak gözükmesin.

Bu işi doğru adımlarla yapanlar için tabi ki çok da zor değil. Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi oluşturmanız için zamanınızı ve imkanlarınızı doğru kullandığınız zaman 1 gün gibi kısa bir sürede strateji oluşturabilmeniz mümkündür.

Bu yüzdendir ki sizlere bu makalemizde nasıl bütünleşik sosyal medya pazarlaması yapılır 5 bölümde inceledik ve sizlerin beğenisine sunduk.

Can Kulağıyla dinlediğinizi hissediyorum ve konuya direk giriş yapıyorum.

1. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Sosyal Medya Stratejisi üretebilmeniz için gereken ana etmenler hedef kitlenizdir.

Hedef kitlenizi bilmek sosyal medyada üreteceğiniz içeriğinde nasıl şekillenmesi gerektiği konusunda sizlere yardımcı olur.

Hedef kitlenizi bulmak göründüğü gibi zor değil yeter ki bakmanız gereken yeri bilin. Daha önce sizin müşteriniz olan insanların demografik yapısını incelemeniz sizlere yardımcı olacaktır.

Oluşturacağınız hedef kitlenin ilgi alanına göre ayrıştığı yerde kişiler oluşturun ve kendinize şu soruyu sorun siz ürün almayı tercih edecek olsanız nasıl bir paylaşımla karşılaşmak isterdiniz. İşte can alıcı noktada sizlerde müşteri gibi düşünebilmeyi becerebiliyorsanız tabi ki başarıya ulaşmanız kaçınılmaz olur.

Sürekli aldığınız etkileşimlere göre notlar almaya devam edin. Bir sonraki gönderiyi planlayın ve hedef kitlenizi analiz etmeye devam edin.

2. Sosyal Ağlarda Yerinizi Alın

Sosyal ağlarda yer almanızın vakti geldi de geçiyor. Potansiyel müşterilerinizin olduğu her alanda yer alarak sadık müşterilerinizle etkileşimde bulunun.

Baştan savma ciddiyetsiz , kurumsal kimliğinizi yansıtmayan amatör işi çalışmalarda bulunmayın. İşi ehline bırakın ve kalitenin sizlere neler getirebileceğinin farkında olun.

Hedef kitlenizin en aktif olduğu sosyal ağı keşfedin ve oralarda müşterilerinizle etkileşimde bulunun.

Bu sosyal ağlarda markanızın ismiyle hesaplar açın ve bilgilerinizi tam doldurarak müşterilerinizin sizleri bulmasını kolaylaştırın.

3. Rakiplerinizden İlham Alın

Sosyal Medya hesaplarınızda gönderi yayınlamadan önce yapmanız gereken etmenlerden bir tanesi de rakiplerinizi iyi incelemektir.

Sektörlerin lideri olan rakiplerinizi inceleyerek yaptıkları paylaşımların önemli noktalarını not alın. Çünkü satış yapmayı becerdiklerine göre bir şeyleri doğru yapıyorlar demektir biraz kopya çekmek gibi ama işinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Sevmediğiniz özelliklerini de not alın ve ilham alarak nasıl içerikler oluşturmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Notlar alarak kaliteli hizmet vermek adına başlangıcı atmış olursunuz.

4. İçeriklerinizi Planlayarak bir takvim oluşturun.

Eğlenceli kısma geçiş yaptık faydalı bilgilere geçelim artık.

Öncelikle bir sosyal medya içerik takvimi oluşturmalısınız. Her gününüzü planlayarak ne tür içerikler paylaşacağınızı belirlemek işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Örnek verecek olursak haftada 1 video’yu yetiştiremeyecek durumda iseniz ayda 1 video şeklinde plan yaparak gerçekçi hedefler oluşturabilirsiniz.

İçerik oluştururken kitlenizin ilgisini çekecek ve merak uyandıracak içerikler üretmeye dikkat edin.

Üçüncü taraf içeriklerini kullanarak kitlenizi güncel tutarak meşgul edebilir ve faydalı bilgiler verdiğinizi vurgulayabilirsiniz.

İyi bir sosyal medya takvim planlayıcı kullanın ve içeriklerinizi zamanlayarak ileri ki zamanlarda da paylaşım yapmayı sürdürebilirsiniz.

5. Sosyal Medya Stratejilerinizi Verilere Göre Hassaslaştırın.

Planlar sadece işin başında ve sonunda değişmez , planınız ilerlerken dünya değişebilir ve sizin buna ayak uydurmanız gerekebilir. Video içerikler , yeni grafikler , yeni içerikler oluşturmaya kendinizi hazırlamanız gerekir ve yükselişinizi sürekli izlemeniz gerekir.

Takip etmeniz gereken bazı ölçütler ise , Takipçi sayınız , oluşturduğunuz içeriklerin kaç etkileşim aldığı gibi konuları detaylı not almanız ve incelemede bulunmanız gerekmekte.

İçeriklerinizin gerekli ilgili görmediğini düşünüyorsanız , içeriğe gelin ve etkileşim alan paylaşımlarınızı inceleyerek bunları düzenleyin.

İçeriklerinizi iyice ayarlamanız ve sosyal medya pazarlama stratejisini iyileştirmeniz gerekebilir.

Sonuç olarak

Anlattıklarımızın hepsi bu kadar , 2019 yılı sosyal medya pazarlama stratejisinin nasıl oluşturacağını öğrendiniz. İşletmenizin sosyal medya alanlarında yer alarak yeni müşterilere ulaşmak için mutlaka okumanız gereken bir kılavuz hazırladık. Sizlerin beğenisine sunduk keyifli okumalar diliyorum.

Add Comment