Image Alt

2019 SEO Başarısı için Website Optimizasyonu Yöntemleri

Web site optimizasyonu

2019 SEO Başarısı için Website Optimizasyonu Yöntemleri

Her yeni yıl işletmenizin zirvelere çıkabilmesi için fırsat olarak düşünmelisiniz. Yılın ilk zamanları strateji oluşturmak adına iyi bir zamandır yılın ilk çeyreği bitti ve siz halen bunları düşünmediniz. Çoğu işletme daha bir websitesi sahibi bile değil. Sitenizin olması sizin müşterilerinizin sizin hakkınızda veya ürünleriniz hakkında bilgi edinebilmesi açısından çok önemlidir çünkü müşteri alışveriş yapmadan önce ufak ön araştırma yapmayı sever ve müşterilerin size güvenebilmesi için her platformda yer almanız sizin faydanıza olacaktır.

2019 Yılında arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için hiç de geç değil zararın neresinden dönersem kardır diye düşünmek en iyisidir. Kaliteli hizmet verebilmek için sitenizin de kaliteli olması önemlidir. Neden çünkü müşteriler siteye baktıkları zaman kalitesi ve baştan savma yapılmış bir işlem gördüklerinde tabi ki ürünlerinizi almaya da çekineceklerdir. Fakat kaliteli ve güçlü içerikleri bulunan sitelerin daha fazla satış yapma potansiyelinin yüksek olduğunu da belirtmeye gerek yoktur diye düşünüyorum.

1. Mobile Öncelik Verin

Mobil kullanım oranı gün geçtikçe katlanırken internet üzerinden yapılan satışlarında % 40 kadarı mobil telefon üzerinden gerçekleşir oldu.

Hal böyleyken google baba buna kayıtsız kalamazdı. Mobil içerikler SEO belirleyicisi halini almaya başladı. Google 2018 yılında mobil indexlemeye de başladı. Buda sitenizin mobil yönergelere uygun hale gelmesi gerekmekte olduğunu gösteriyor.

Bu standartlara gelince

  • Sitenizin hızlı yüklenmesi
  • Mobil’de iyi görünüm ve gezinme kolaylığı
  • Kaliteli Site Yapısı
  • Optimize Edilmiş Görüntüler
  • Tıklanabilir Bağlantılar

Bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde sıralamalarda iyi yerlerde görünmeniz için dikkate alınmalıdır.

2. Sayfa Açılma Hızı

Sayfa hızını ayarlamanız SEO Açısından ve sitenize girecek insanlarınız açısından bakıldığı zaman insanların daha hızlı açılan siteleri tercih ettikleri görülmektedir. Sabırsız insanların sitenize girebilmesi ve daha fazla dönüşüm almanızı da artıracaktır.

Ufak bir veri paylaşmak isterim ; Google tarafından yapılan bir ankete bakacak olursak insanların %53’ü 3snden fazla sürede açılan siteleri daha açılmadan terk ettiği gerçeğidir. Bu veri de ciddi önem göstermeniz gerektiğinin göstergesidir.

Web sitenizin açılma süresi genellikle 3 faktöre bağlıdır. Öncelikle kaliteli bir hosting sunucunuzun bulunması gerekmektedir. Eğer kaliteli sunucuya sahipseniz diğer adımlara geçmeniz gerekmektedir.

Web sitenizin hızını belirleyecek araçları kullanarak google pagespeed gibi yerlere sitenizi göndererek sitenizde bulunan eksiklikleri giderebilirsiniz.

Web sitenizi optimize etmeniz ile birlikte trafiğiniz de artışlar yaşanacaktır ve sitenizdeki hemen çıkma oranının düşeceği için sitenize giren kullanıcıların kaliteli deneyim yaşamasını da sağlamış olacaksınız.

3. Uzun ve Kaliteli İçerikler Üretin

Öncelikli olarak google az içeriğe karşı olduğunu belirtmek isterim. Google kullanıcıya değer verilmemiş ve baştan savma yapılmış algısı ile içeriğinizi değersizleştirmiş olursunuz.

Arama motoru devi olan Google ve SEO devi Yoast SEO içeriklerinizin en az 300 kelime olacak şekilde dolu gözükmesi gerektiğini ölçüt olarak belirlemiştir.

Peki 300 kelime makale sizi direk google da üst sıralara çıkaracak mı tabi ki hayır. 300 ile 500 kelime arasında görsellik de bulunan içerikleriniz ile sıralama elde etmeniz mümkündür.

Google’da ön sıralarda yer alan siteler incelendiğinde makalelerindeki kelime sayılarının çok yüksek olduğu görülmektedir. Bu da google’ın içeriği zengin bilgileri içerdiği algısına kapılmaktadır. Eğer üst sıralarda yer almak istiyorsanız zengin içerikler üretmeli ve bilgilendirici içerikler oluşturmalısınız.

4. Kullanıcıyı Amaçlarına Hizmet Edin

Google algoritması gün geçtikçe değişmekte ve gelişmektedir. Gezdiğiniz siteler, demografik yapılar ve arama konumları bile sıralamayı belirler hale geldi. Google bu işlemleri analiz eder ve giren kişinin konumuna geçmiş aramalarına ve demografik yapısına göre sonuçları listeler.

Google SEO güncellemesiyle birlikte algoritma değişikliğine giderek öğrenen botları aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Buda sitenizin artık arama sonuçlarında iyi yerlerde görünmesi için farklı taktiklere ihtiyaç duyulduğunu gösterir.

Google ön sıralarda yer alacak konumu belirlerken kullanıcı deneyimlerini de sıralamayı belirleme ölçütü olarak belirlemiştir. Kullanıcının sitedeki deneyimi izlenir ve sitede kalma süresinden hemen çıkma oranına kadar google gözünde daha önemli bir hal almaya başlamıştır. Sitenizi kullanıcılarınıza göre optimize etmeniz gerekmektedir bu sayede ön sıralarda kendinize yer bulabilirsiniz.

Add Comment