Image Alt

2019 Popüler Pazarlama Trendleri ve Satış Artırma Yolları

2019 Pazarlama Trendleri

2019 Popüler Pazarlama Trendleri ve Satış Artırma Yolları

Geçen sene dijital pazarlamada bir çok değişiklik gördük ve yeni gelişmelere şahit olduk. Önceki dönemlerde kullanılan yöntemlerin artık işlevini yitirdiği görülmektedir. Sürdürülebilir rekabet koşullarına firmanızın ayak uydurabilmesi için yeni stratejilere ağırlık vermeniz gerekmektedir.

Bu pazarlama trendlerinden bahsedelim.

Yapay zeka ile pazarlama

1) Yapay Zeka

Yapay zeka yıllar öncesinden duymaya başladığımız bir kavram günümüze geldiğimizde pazarlama stratejileri oluşturmada dijital dünyaya entegre olmuş durumda konumlanmıştır.

Örnek verecek olursa web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız ile etkileşimlerinizi analiz ederek daha sonra tesbitlerinizi diğer paylaşımlara ve sitenize uygulamanızı sağlamaktadır. Böylelikle müşterilerinize ulaşmanın en kolay yolunu bulabilirsiniz.

Ayrıca google reklamlarını kullanarak hedef kitlenize ulaşmanızı daha da hızlandırmış olursunuz. Google teknolojik gelişmelerini kullanarak rakiplerinizden geri kalma durumunu ortadan kaldırabilir ve ileriye doğru stratejiler geliştirebilirsiniz.

Müşterilerinizle iletişime geçin

2) Müşteri ile Sohbete Geçin

Müşteri ile iletişimde bulunmadan ve insanların kalbine dokunmadan bir pazarlama düşünülemez. 2017 yılında firmaların sadece %2 si Chatbox teknolojisini kullanıyordu. Bu durum 2020 yılına gelindiğinde 12 kat artacağı öngörülmektedir.

Pazarlama adına müşterilere fırsat sunmak için chatbox kutuları sadece müşteri hizmetleri ile sınırlı olarak düşünmeyiniz. Müşterilerinize sunacağınız fırsatları chatbox teknolojisi ile iletebilir ve sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Günün her anında Facebook,twitter , snapchat gibi sosyal medya araçları ile müşterilerinizin sorularını cevaplamak kolay gibi gözüksede bir hayli zaman alıcı bir durumdur. Çevrimiçi olarak müşterilerinizin size ulaşmak istediği anda orada bulunmanız veya müşteri hizmetlerinizin 7/24 çalışması gerekmektedir.

3) Video Pazarlama

Video pazarlama yöntemleri son 5 yılda hızla popülerliğini artırmış ve metin reklamların yerini yakın zamanda alacağı gözükmektedir.

Bir işletme sahinisiniz ve işletme satışlarınızı artırmak istiyorsunuz. Video reklam sistemleri hedef kitlenize ulaşmanın en ikna edici yöntemlerinden biridir.

Günde youtube ve facebooka milyonlarca video yükleniyor ve kat be kat fazlasıda izlenmektedir. Youtube’da video öncesi reklamlar en çok kullanılan ve kitleye ulaşmanızı sağlayacak reklamlardandır.

Video reklamcılığı zor ve pahalı bir yol olsa da rakiplerinizin yatırım yaptığı bir yüksek satış getirisi getiren araca yapacağınız yatırım ile rekabete dahil olabilirsiniz.

4) Müşteri Yorumları ile Etkileşim

Güven satış ve pazarlama süreçlerinin en önemli parçasıdır. Artık insanlar birden çok markanın markajı altındadır. Bu durum müşterileri bunalttı ve güvenlerini ciddi zedelemiş görünüyor. Araştırmalara göre insanların % 92 si alacağı ürünü bir başkasını önerisini dinleyerek alıyor.

Bu istatistiği nasıl kullanacağımıza gelelim . İnsanlar firmaların kendine düzdüğü övgüleri dikkate almazlar daha çok müşterilerinizin sizin hakkınızda neler dediğine bakar ve onlara güvenirler.

İnsanların çoğu sosyal medyada paylaşılarının kendilerini etkileyen gönderilerini paylaşır ve daha fazla insanlara duyurulmasını sağlarlar. Etkileme pazarlaması da denebilecek iş sağlığınızı ve gelecekte de var olma arzunuzun karşılık bulacağı ve sizlere kalıcı müşterinin yanında müşterilerinizin çevresinide sizin müşteri kitlenize eklemiş olur.

5) Doğrudan Mesajla İletişime Geçin

Sosyal dünyada sürekli olarak çevrimiçi gezen müşterilerinizle iletişime geçerek doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Son yıllarda sosyal medya bir diğer insanla iletişim kurmanıza en hızlı şekilde çözüm bulan araç olarak gözümüze çarpmaktadır. Dünyanın ve ülkenizin her alanında ki insanlara bir kaç tıkla ulaşmanızı sağlıyor.

Doğrudan Mesaj pazarlamanın önemli bir tarafını oluşturmaktadır. Promosyonlar ve indirimleriniz hakkında müşteriye vereceğiniz direk bilgiler ile satış yapmanızı sağlar. Biyonuza ekleyeceğiniz bir url ile insanların ürünleriniz hakkında detaylı bilgiler almasını ve sizlere sorular sormasını sağlayabilirsiniz.

Artık işletmeler müşterilerle direkt olarak iletişim kurarak ürünün artı ve eksi yönlerini deklare ederler ve müşterinin sorular sorarak ürün veya hizmetiniz hakkında her bilgiyi edinmesini sağlar.

6) Odaklı Hedefler Belirleyin.

Bir sorunla karşılaştığımız zaman artık problemi ortadan kaldırmak için yetkili birine ulaşmak yerine artık youtube veya google’a sormayı deniyoruz. İhtiyaç halinde artık danışabileceğimiz bir ortamda yaşıyoruz ve işletmelerin bu ihtiyaçları bulunan müşterileri daha kolay ulaşma anını belirlemeniz gerekiyor.

İnternetin hayatımıza hızla yayılmasıyla birlikte bilgi artık bir tık uzağımızda olduğu bilinmektedir. İnternet sitelerini ziyaret etmekle kalmıyoruz artık her anımızda yanımızda da taşıyoruz. Google’ın belirlediği anları yakalamanız gerekiyor nedir bu anlar bilmek istiyorum , gitmek istiyorum , yapmak istiyorum , satın almak istiyorum gibi anahtar kelimeleri doğru kullanmanız gerekmektedir.

Her an belki sizin pazarlama stratejiniz için geçerli olmayabilir fakat çevrimiçi zamanda kullanacağınız sektörünüze uygun stratejiler ile iyi sonuçlar alabilirsiniz.

7) Sosyal Medya Hikayelerini Kullanın

Sosyal medyada hikaye paylaşımını ilk kullanan snapchat uygulamasıdır. Bu durumun popüler olması ise çokda uzun bir zaman almada instagram , facebook ve daha sonraları sosyal video paylaşım sitesi olan youtube’da hikaye paylaşımları yapmaya başlamıştır.

2019 yılına gelindiğinde ise kitlesi olan işletmeler için vazgeçilmez bir pazarlama aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi video pazarlama yakın geleceğimize damga vuracak 1 numaralı pazarlama aracı olarak yerini kısa sürede alacaktır.

Video reklamlar metin içeriğine göre daha fazla dikkat çeker ve insanların alışveriş yapma güdüsü verebilir. Kitlenizle bağlantı kurmayı kaçırmamalısınız.

Sonuç Verisi

2019 yılı dijital pazarlama konusunda ciddi gelişmeler yaşanacağı bir yıl olacağı öngörülmektedir. Yeni yöntemler ile müşterileri yakalamak artık yapay zeka ve sosyal medyanın gücünü kullanmak biraz daha ağır basacağı görülmektedir.

Eğer işletmeniz var ve sizin profesyonel yardıma ihtiyacınız var iletişim bölümünden bize yazabilirsiniz.

2019 Pazarlama trendleri ile ilgili yazımızı sizlerle paylaştık sizin fikirleriniz bizim için önemlidir yorum yapmayı unutmayın.

 

 

Add Comment